Aktualności Aktualności

„Sezon na kleszcza” – rozpoczęty

Tylko kilka pierwszych symptomów wiosny wystarczyło, by te małe i niewinnie wyglądające pajęczaki ponownie wznowiły swoją aktywność po zimowej przerwie. Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając ze spaceru po lasach lub łąkach kontrolujmy dokładnie siebie oraz swojego domowego pupila.

Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik).

Wyjątkowo jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

W Polsce te drobne pasożyty występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest po prostu Kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus) występujący głownie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych czy polanach. Osobnik ten może osiągać nawet do 4mm wielkości ciała a jego cechą charakterystyczną jest odwłok ubarwionyw karminowoczerwonym kolorze.

Kleszcze mogą być wektorami wielu mniej lub bardziej nieprzyjemnych chorób tj. borelioza, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy rzadsza choroba odzwierzęca – babeszjoza. Pamiętajmy dlatego w szczególności o prewencji i zapobieganiu przed ukąszeniem pajęczaka. Dla człowieka istotnym jest aby w trakcie spaceru zaopatrzył się w odpowiednią odzież, spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Naszego domowego pupila natomiast, dobrze jest wyposażyć w obrożę anty-kleszczową lub nanieść na sierść zwierzęcia specjalne preparaty polecane przez specjalistów, odstraszające kleszcze. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia.


Jeśli stwierdzimy kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbujmy sposobów nie sprawdzonych, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację. Nie natłuszczajmy miejsca oraz nie traktujmy żadnymi środkami mogących zawierać w swoim składzie alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać. Możemy usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety.


Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia
lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.