Aktualności Aktualności

1000 drzew na minutę

Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą 500 mln drzew. Jeżeli ilość tą podzielimy na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut otrzymamy ilość sadzonek, jaka zostaje posadzona w ciągu minuty. W przybliżeniu jest to 1000 sadzonek, stąd nazwa akcji "1000 drzew na minutę".

Nadleśnictwo Białowieża wspólnie z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zorganizowało akcję sadzenia drzew w leśnictwie Teremiski. Sadziliśmy czteroletniego dęba wyhodowanego z puszczańskich nasion w szkółce leśnej Nadleśnictwa Hajnówka. Odnowienie lasu to proces, w którym  w miejsce wyciętych drzew wprowadza się nowe pokolenie drzewek (sadzonek), zgodnie z odpowiadającymi w tym miejscu warunkami siedliskowymi. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.

W ramach tego przedsięwzięcia pracownicy nadleśnictwa opowiedzieli licealistom o metodach prowadzenia gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Białowieża, m.in. o sposobach produkcji sadzonek, ich przechowywaniu oraz doborze odpowiednich gatunków drzew do siedliska. Pierwszy, instruktażowy dąb został posadzony przez podleśniczego leśnictwa Teremiski oraz panie nauczycielki. Później licealiści, pod czujnym okiem leśników, radzili sobie już sami.

Każdy, kto chce przyczynić się do zwiększenia lesistości w naszym kraju może udać się do szkółki leśnej w swojej okolicy w celu zakupienia sadzonek i posadzenia ich na swojej działce.

W miejscu każdego wyciętego drzewa posadź nowe tak jak Lasy Państwowe!