Aktualności Aktualności

Co dalej z drogą Narewkowską?

Modernizowana droga Narewkowska czeka na nawierzchnię ze specjalnej mieszanki mineralno-emulsyjnej.

Droga Narewkowska od lat była drogą leśną udostępnianą do ruchu pojazdów. Korzystali z niej głównie mieszkańcy, ale i turyści chcący skrócić drogę z Białowieży do Narewki. Drogą wojewódzką długość trasy to 40 km, podczas gdy drogą Narewkowską – 22 km. To niemal o połowę mniej zużytego paliwa – oszczędność nie tylko dla kieszeni, ale i środowiska. 

Trwająca przebudowa drogi ma zmniejszyć częstotliwość uciążliwych napraw i zwiększyć komfort jej użytkowników – i tych poruszających się samochodami, i rowerzystów, którzy korzystają ze szlaku Green Velo (odcinek tego szlaku przebiega drogą Narewkowską). Podbudowa drogi zostanie wykonana z kruszywa naturalnego, natomiast nawierzchnia drogi będzie zrobiona z mieszanki mineralno – emulsyjnej. Mimo że z wyglądu ta ścieralna warstwa kruszywa i emulsji asfaltowej będzie przypominała drogę asfaltową, to technologia jej ułożenia będzie zupełnie inna niż kładzenie tradycyjnego asfaltu - nie wiąże się ona z koniecznością użycia wysokiej temperaturyZaletą tego rozwiązania jest trwałość nawierzchni i jej mniejsza w porównaniu do asfaltu, ścieralność.

Zgodnie z projektem technicznym prędkość poruszania się po drodze będzie wynosiła 30 km/h – w praktyce dopuszczalna prędkość, to będzie 40 km/h.

Efekty modernizacji są bardzo wyczekiwane:

- Bardzo dobrze, że ta droga doczekała się porządnego remontu. Dobra nawierzchnia przyda się i nam, i tym turystom, którzy przyjeżdżają do Puszczy – mówi pan Paweł, mieszkaniec Białowieży.

Dotychczas z uwagi na znaczne ograniczenia czasu do wykonywania prac w ciągu roku prace posuwały się dość wolno. Nadleśnictwa zawnioskowały o rozszerzenie okresu, w którym są one dozwolone o końcówkę okresu lęgowego, tj. lipiec i sierpień. RDOŚ w Białymstoku wydał opinię, w której stwierdził, że nie zachodzi potrzeba sporządzenia  ponownej oceny oddziaływania na środowisko, a realizacja inwestycji z uwzględnieniem okresu 1 lipca – 31 sierpnia nie będzie z znaczący sposób pogarszać stanu siedlisk przyrodniczych i siedlisk roślin i zwierząt. W tej sytuacji Wójt Gminy Białowieża wydał  w styczniu br. decyzję środowiskową zmieniającą poprzednią decyzję w zakresie okresu, w którym zezwala na wykonywanie robót budowlanych również w okresie lęgowym ptaków, od 1 lipca do 31 sierpnia. 

Szacujemy, że w tym roku powinno się udać zakończyć je tam, gdzie droga została już wstępnie przygotowana. Mamy nadzieję, że po ich zakończeniu wszyscy będziemy mogli stwierdzić, że warto było poczekać.