Aktualności Aktualności

Ferie zimowe

Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Białowieża wspólnie z Białowieskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało podczas ferii zimowych cykl zajęć dla dzieci.

Podczas zajęć edukacyjno-plastycznych uczestnicy poznawali technikę decoupage, która polega na przeniesieniu obrazu za pomocą kleju na dowolną powierzchnię – jako podłoże wykorzystaliśmy suche plastry brzozy, wiązu, grabu i buka. Do tej techniki najlepszy jest wydruk zrobiony na drukarce laserowej, dzięki czemu obrazy się nie rozmazują. Jednocześnie odbyliśmy pogadankę na temat zachowania zwierząt zimą oraz ich biologii. Zajęcia były urozmaicone grą ruchową, podczas której dzieci naśladowały dzikie zwierzęta.  

Kolejne zajęcia miały przygotować chętnych na zimową wyprawę do lasu jednocześnie przybliżając las i życie jego mieszkańców podczas zimy. Uczestnicy wykonali dwa rodzaje maskotek. Pierwsze kukiełki miały przypominać dzieci - każda miała być ubrana odpowiednio do warunków atmosferycznych i zaopatrzona w przedmioty potrzebne podróżnikom, takie jak kompas, mapa czy lornetka. Drugim rodzajem wykonywanej maskotki były zwierzęta leśne. Każde dziecko miało wybrać zwierzątko o którym chce opowiedzieć kilka ciekawostek i wykonać jego model. Wszystkie elementy maskotek dzieci zszywały samodzielnie.

Na innych zajęciach uczestnicy mieli okazję nauczyć się tworzenia kul tłuszczowych, które są zimą wartościowym pokarmem dla ptaków. Używając produktów spożywczych dostępnych w każdym sklepie można w prosty sposób pomóc ptakom, które zimę spędzają w naszych ogrodach. Warsztaty odbyły się dwa razy i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci a także pracowników Białowieskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie wymieszać smalec z ziarnem słonecznika, płatkami owsianymi i kaszą. Zadanie wykonywano ręcznie, co początkowo nie wszystkim się podobało. Po krótkim czasie oswajania się z tą tłustą pracą produkcja kulek odbywała się na wysokich obrotach. W sumie ulepiono prawie 200 kul tłuszczowych, które z pewnością pomogą skrzydlatym sąsiadom przetrwać zimę. Kule przekazano jako pomoce dydaktyczne przedszkolakom z Białowieży oraz wychowankom Domu Dziecka, cześć zabrali uczestnicy warsztatów, którzy postanowili zawiesić je we własnych ogrodach i tym samym rozpocząć indywidualną przygodę z ornitologią.