Aktualności Aktualności

Lato w Puszczy Białowieskiej

Co wiemy o ziołolecznictwie? Dołącz do nas w sobotę, 16 lipca! Wystarczy przybyć do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” o godzinie 10:00 na pierwszą i nie ostatnią edycję wydarzenia edukacyjnego „Lato w Puszczy Białowieskiej".

Zioła towarzyszą człowiekowi od początku historii – każda cywilizacja miała swój zestaw roślin jadalnych i leczniczych. Warto pamiętać, że większość leków syntetycznych, które znamy, ma mniej niż sto lat. Jak leczyli się ludzie przez wieki? Na to pytanie odpowie pasjonatka zielarstwa – Natalia Szymańska.

Żyjemy w dobie Internetu, w czasach, gdzie liczą się minuty, pieniądz i kariera. Spędzamy większość czasu zamknięci w czterech ścianach przed komputerem, zestresowani pracą. Ten problem dotyczy wielu z nas, dlatego Nadleśnictwo Białowieża zorganizowało zajęcia terenowe ze specjalistą od wspomagania leczenia dermatologicznych schorzeń skóry za pomocą ziół oraz producentem ziołowych ekstraktów i produktów pielęgnacyjnych – Natalią Szymańską. Dowiemy się jak zbierać zioła, jak je suszyć i jak je przechowywać oraz w jaki sposób możemy przyrządzić i zastosować zioła w warunkach domowych.

Podczas spaceru z leśnikiem przedstawimy zasady rozpoznawania gatunków roślin, drzew oraz krzewów po kwiatach, liściach i nasionach występujących w Puszczy Białowieskiej. Omówimy funkcje lasu, formy ochrony przyrody i jak rozpoznać gatunki zwierząt leśnych na podstawie tropów. Przy odrobinie szczęścia może uda się także je spotkać.

Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy. Osoby niepełnoletnie chcące do nas dołączyć muszą przedstawić zgodę rodziców na piśmie. Dzieci do 15 roku życia uczestniczyć mogą tylko z dorosłym opiekunem.

Program wydarzenia „Lato w Puszczy Białowieskiej" - lipiec, 16 lipca 2022r.:

10:00 - Rozpoczęcie wydarzenia - teren Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - przedstawienie programu wydarzenia przez leśników Nadleśnictwa Białowieża oraz przez prowadzącą warsztaty zielarskie - Natalię Szymańską;

10:30Część teoretyczna - zapoznanie się z zasadami zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Nauka oznaczania ziół. Przegląd ziół stosowanych w ziołolecznictwie oraz ich zastosowanie w codziennym życiu;

12:30Część terenowa - spacer z leśnikami Nadleśnictwa Białowieża;

14:40Część praktyczna -  własnoręczne przygotowanie ziołowych receptur pielęgnacyjnych dopasowanych do potrzeb skóry z wykorzystywaniem ziołowych ekstraktów. Nauka aromaterapeutycznego masażu głowy i twarzy. Podstawy aromaterapii i prezentacja różnych rodzajów kadzideł. Wspólne tworzenie ziołowych kadzideł;

17:30 - Podsumowanie wydarzenia ogniskiem na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - prowiant we własnym zakresie;

19:30Kino Leśne - projekcja filmu przyrodniczego.

Serdecznie zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona!

 

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest zwrotna wiadomość e-mail.
Zgłoszenie telefoniczne lub mailowe powinno zawierać nazwiska osób chcących wziąć udział w wydarzeniu, numer telefonu i adres e-mail, na który wyślemy potwierdzenie zgłoszenia.

Zapisy uczestników prowadzi Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie":

tel.: 85 681 29 71 - Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie”;

lub

na adres e-mail: julia.januszkiewicz@bialystok.lasy.gov.pl

Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 15 lipca 2022r. do godz. 15:00