Aktualności Aktualności

Zimowe ferie z Nadleśnictwem Białowieża

Ku końcowi dobiegł przyjemny czas dwutygodniowego odpoczynku dla uczniów w województwie podlaskim - czyli okres zimowych ferii.

Nadleśnictwo Białowieża jak co roku, prężnie włącza się w organizację czasu dla najmłodszych wspólnie z Gminą Białowieża, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Białowieży oraz Białowieskim Parkiem Narodowym. Warto więc podsumować wiele spędzonych przyjemnych chwil w Ośrodku Edukacji Leśnej, ale również na puszczańskich szlakach.

We wtorek, 21 stycznia wybraliśmy się wspólnie z trzyosobową rodziną i ich pupilem na zajęcia terenowe, podczas których tematem przewodnim  było zagadnienie : Zima bez śniegu – czy to dobrze dla Puszczy? Na te pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć w trakcie spaceru szlakiem „Krajobrazy Puszczy” biegnącym do Rezerwatu „Wysokie Bagno”. Widomo, że bezśnieżna zimna to duży problem z dostępnością wody w lesie w kolejnych miesiącach.

Kolejnym dniem wrażeń, był czwartek. Ten dzień spędziliśmy w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” a tematem przewodnim był nasz królewicz – Żubr. Zajęcia rozpoczęliśmy projekcją filmu przyrodniczego o Żubrze, które zakończyły się warsztatami z rysowania tegoż zwierzęcia.

W piątek, zaprosiliśmy białowieskie urwisy do przytulnej i ciepłej „Sarenki” gdzie z liczną grupą tworzyliśmy pokarm dla ptaków w postaci tłuszczowych kul wypełnionych po brzegi ziarnami zbóż oraz słonecznikiem. Trzeba przyznać, że praca ze smalcem i ziarnami wszystkim przyniosła pozytywną dawkę emocji.

Kolejny tydzień obfitował w zajęcia i warsztaty dla najmłodszych. Poniedziałek ponownie rozpoczęliśmy projekcją filmu o Puszczy, a następnie dalej rozwijaliśmy swoje „talenty” rysunkowe – tym razem zajęliśmy się największym europejskim kotem czyli Rysiem. Wtorek przeznaczyliśmy na warsztaty terenowe o tematyce : „Co słychać w lesie?”.

I tak dobiliśmy do piątku, gdzie wspólnie ze wszystkimi uczestnikami leśnych ferii, pożegnaliśmy je przy ognisku i gorącej herbacie.