Asset Publisher Asset Publisher

Zimowe dokarmianie Żubrów

Druga dekada stycznia w Puszczy Białowieskiej rozpoczęła się bardzo zimowo. Spadł śnieg, który otulił wszystko kołderką o grubości 20 cm, co bezpośrednio przełożyło się na naszą opiekę nad żubrami.

Po opadach zaczęły występować coraz niższe temperatury, które w najbliższych dniach mają osiągnąć swoje apogeum i oscylować w granicach – 25 stopni C. W związku z tak zimową aurą zintensyfikowaliśmy akcję dokarmiania żubrów, wykładając poszczególne rodzaje karmy w powiązaniu z warunkami pogodowymi.

Podstawą dokarmiania żubrów w Nadleśnictwie Białowieża jest siano, uzupełniane o lizawki solne, małe ilości owsa gniecionego a w czasie występowania temperatur dodatnich o buraki pastewne i sianokiszonkę. Patrząc na zainteresowanie żubrów i ilość pobieranej przez nie paszy, stwierdzamy że dostarczane przez nas smakołyki chyba bardzo im smakują. Na sezon zimowy 2020/2021 przygotowaliśmy Królowi puszczy 80 ton karmy.   


Ponadto chcemy się pochwalić, że z końcem ubiegłego roku oddaliśmy do użytkowania 4 nowe brogi postawione w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.