Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie pogody w lutym

Luty to ostatni z trzech miesięcy meteorologicznej zimy.

Luty to ostatni z trzech miesięcy meteorologicznej zimy. W tym roku luty w Puszczy Białowieskiej rzeczywiście był zimowy – biały i w większości mroźny. Jeszcze w połowie miesiąca wydawało się, że zapisze się on jako jeden z najzimniejszych w historii pomiarów meteorologicznych. Na to wskazywały długoterminowe prognozy pogody. Tak jednak się nie stało.

Pierwsza i druga połowa lutego były bardzo zimne. Średnia temperatura powietrza za pierwsze dziesięć dni wyniosła ok. -8°C, a za kolejne dziesięć ok. -7°C. T dużo poniżej normy jeżeli wziąć pod uwagę, że średnia temperatura lutego z wielolecia to ok.-3°C. Przyczyną tak niskiej temperatury był napływ mroźnego powietrza z północy i wschodu.

Sytuacja diametralnie zmieniła się 20 lutego i trwała do końca miesiąca, kiedy to napływało łagodne powietrze z południa i zachodu. Mieliśmy w tym okresie dodatnią temperaturę powietrza, która 25 lutego osiągnęła w Puszczy Białowieskiej aż 13-14°C. To duże ocieplenie sprawiło, że średnia temperatura lutego wyniosła niecałe -5°C. Nie była więc bardzo niska, ponieważ najzimniejszy luty w historii pomiarów miał ok. -12°C.

Opady w lutym były nieco poniżej normy i wystąpiły głównie w pierwszej połowie miesiąca. Były to niemal wyłącznie opady śniegu.

Warto też wspomnieć o pokrywie śnieżnej. Utrzymywała się ona w Puszczy Białowieskiej przez cały miesiąc, co w ostatnich latach jest rzadkim zjawiskiem. Jej grubość w pierwszej połowie lutego przekraczała miejscami 40 cm.

A co przyniesie w pogodzie marzec? To się okaże. Prognozy długoterminowe wskazują, że pierwsza połowa miesiąca będzie niezbyt ciepła. Jednak ujemna temperatura powietrza będzie pojawiać się głównie w nocy.