Asset Publisher Asset Publisher

UMARŁ KRÓL, NIECH ŻYJE KRÓL!

Silnemu wiatrowi, który powiał 18 września nie oparły się nawet jedne z najokazalszych drzew w Nadleśnictwie Białowieża.

Wichura, która przeszła przez Puszczę Białowieską 18 września br.  wyrządziła duże szkody w lesie, które wstępnie szacowane są na ok 1000 m3 drewna. Niektórych strat nie da się oszacować materialnie, zwłaszcza kiedy mowa o pomnikach przyrody, które oprócz wyjątkowych walorów przyrodniczych mają także ogromną wartość estetyczną i sentymentalną.

„Szlak Dębów Królewskich” to jedna z najstarszych ścieżek edukacyjnych w Puszczy Białowieskiej, rocznie odwiedza ją kilkanaście tysięcy turystów. Jej główną atrakcją są pomnikowe dęby szypułkowe nazwane imionami władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, którym los w Puszczy nie był obojętny. Niestety, co jakiś czas z którymś z władców ze „Starej Białowieży” przychodzi nam się pożegnać. Tym razem wiatr połamał dwa drzewa – dąb Olgierd i Kiejstut, który wykształcił dwa pnie, nazwane imionami Wielkich Książąt Litewskich oraz dąb Zygmunt  Stary. Dęby w jesieni swojego życia mogą nie wykazywać oznak choroby, która niszczy ich drewno, ukryte pod pancerzem twardej kory. Wystarczy jednak silny wiatr i ulewny deszcz, które spowodują, by ważące kilka ton drzewo runęło pod własnym ciężarem.

Obecnie na terenie uroczyska „Stara Białowieża” trwają prace budowlane, związane z zagospodarowaniem parkingu i ścieżki prowadzącej na „Szlak Dębów Królewskich”.
Mimo chwilowych utrudnień, serdecznie zapraszamy!