Asset Publisher Asset Publisher

Akcja "Co huczy w lesie"

W dniach 11-13 marca br. po raz kolejny odbędzie się ogólnopolska akcja edukacyjna pn. „Co huczy w lesie”.

W dniach 11-13 marca br. po raz kolejny odbędzie się ogólnopolska akcja edukacyjna pn. „Co huczy w lesie”. Jest to wydarzenie poświęcone wszystkim gatunkom sów, które występują w Polsce. Celem akcji jest przybliżenie wszystkim zainteresowanym wiedzy o tych pięknych ptakach oraz pokazanie, w jaki sposób leśnicy zajmują się ich ochroną.

W tym roku wydarzenie to będzie głównie w formie online. Lasy Państwowe będą zamieszczać na stronach internetowych oraz Facebooku, Twitterze i Instagramie materiały edukacyjne o sowach. Prezentowane będą filmy, zdjęcia, grafiki.Akcja przewiduje także wywiady ze specjalistami na temat sów oraz relacje na żywo z leśnikami.

            Czy wiecie, że w Polsce występuje aż 10 gatunków sów? Są to: płomykówka, puchacz, puszczyk, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, uszatka, uszatka błotna, pójdźka, włochatka i sóweczka. Ponadto odwiedzają nas: sowa śnieżna, sowa jarzębata i syczek.

Sowy są drapieżnikami. Żywią się owadami, ptakami, ssakami. Większość sów to ptaki, które aktywne są nocą. Jedynie uszatka błotna i sóweczka polują w ciągu dnia. Sowy zamieszkują dziuple, jednak same ich nie kują. Wykorzystują dziuple naturalne lub wykute przez dzięcioły. Mają też bardzo dobry wzrok i słuch. Płomykówka widzi aż 35 razy lepiej od człowieka i słyszy mysz z odległości nawet 60 metrów. Najbardziej znanym odgłosem wydawanym przez sowy jest głos puszczyka, który jest wykorzystywany w filmach grozy. Sowy świetnie maskują się w otoczeniu, ponieważ ich pióra są barwy kory drzew. Warto dodać, że są one sprzymierzeńcami człowieka, ponieważ zjadają gryzonie i w ten sposób dbają o nasze plony.

Dużo więcej informacji o sowach przedstawionych będzie podczas akcji„Co huczy w lesie”. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Prosimy śledzić media społecznościowe i strony www.