Asset Publisher Asset Publisher

Koncert plenerowy w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”

W dniach 9-14 maja br. odbył się jubileuszowy XXXV Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (MF HDMC).

Festiwal jest imprezą cykliczną, organizowaną od 1981 roku (zawsze w miesiącu maju) w Soborze św. Trójcy w Hajnówce. MF HDMC rozpoczyna się koncertem inauguracyjnym laureata, czy też laureatów ubiegłorocznej edycji a kończy się dwoma koncertami galowymi: w Hajnówce i w Białymstoku. Pomiędzy tymi dwoma dużymi koncertami w Soborze Św. Trójcy odbywają się przesłuchania konkursowe.

Nieodłącznym elementem i tradycją festiwalu jest również koncert plenerowy odbywający się w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Nadleśnictwa Białowieża. Historia koncertowania w Puszczy Białowieskiej sięga 2005 roku, kiedy to po raz pierwszy w jej sercu rozbrzmiały piękne głosy wykonawców chórów z całego świata. W bieżącym roku koncert odbył się 13 maja. Rokrocznie plenerowe występy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy lokalnej społeczności, mieszkańców innych regionów Polski, a także zagranicznych gości. Wszyscy przybywający na koncert zainteresowani są tradycją, kulturą regionu i niepowtarzalnym pięknem śpiewu chóralnego, który idealnie brzmi na tle puszczańskiej przyrody. Wstęp na koncert jest wolny.

Tego typu wydarzenia pokazują, że Puszcza Białowieska to nie tylko dziedzictwo przyrodnicze w postaci rezerwuaru cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt i ich siedlisk, ale także dziedzictwo kulturowe miejscowej społeczności.