Asset Publisher Asset Publisher

Lipa drobnolistna

Wędrując na przełomie czerwca i lipca przez Puszczę Białowieską możemy miejscami poczuć intensywny zapach kwiatów lipy.

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) jest gatunkiem drzewa z rodziny ślazowatych (Malvaceae). W stanie naturalnym występuje jako domieszka w lasach dębowo-grabowych. W Puszczy Białowieskiej dużo znajduje się jej w Rezerwacie „Pogorzelce” w Nadleśnictwie Białowieża.

Lipa drobnolistna dorasta do wysokości 35 metrów. Jest drzewem długowiecznym – żyje ponad 200 lat. Niektóre osobniki osiągają nawet wiek 700 lat. Wiele z nich jest drzewami pomnikowymi. W Puszczy Białowieskiej jest ich 22.

Liście lipy drobnolistnej mają sercowaty kształt i mniejsze rozmiary niż liście lipy szerokolistnej. Posiadają też mniej widoczne unerwienie i rude włoski od spodniej strony. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Lipa drobnolistna kwitnie na przełomie czerwca i lipca – dwa tygodniepóźniej niż jej szerokolistna kuzynka. Kwiatostan składa się z 2-7 kwiatów o średnicy do 15 mm, żółtawozielonej barwie i aromatycznym zapachu. Są one bardzo miododajne.

Miód lipowy ma ogromne walory smakowe, odżywcze i zdrowotne. Działa m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwgorączkowo i uspokajająco.