Asset Publisher Asset Publisher

PAMIĘTAMY - W HOŁDZIE OFIAROM DEPORTACJI

Dzisiaj mijają 83 lata od pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię, która została przeprowadzona przez sowieckie NKWD.

Akcja rozpoczęła się 10 lutego 1940 r. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich.

Wśród deportowanych były głównie rodziny urzędników, wojskowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Wielu z nich umarło już w drodze, a tysiące nie wróciły do kraju.

Deportacja odbywała się w przerażających warunkach. Ludzi przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, w których umieszczano po 50 lub więcej osób. Podczas trwającej kilka tygodni podróży na miejsce zsyłki ludzie umierali z głodu, zimna i wyczerpania.

Kolejne deportacje miały miejsce w kwietniu i czerwcu 1940 r., a ostatnia w maju 1941 r. W sumie w czterech deportacjach zesłano około 330-340 tysięcy osób.

Dzisiaj, w 83 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, zapaliliśmy znicze pod odsłoniętym w marcu ubiegłego roku pomnikiem Pamięci Sybiraków. Pomnik znajduje się nieopodal dawnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa, z którego 10 lutego 1940 r. odjechał pierwszy transport zesłańców.

Znicze zostały zapalone także pod pomnikiem Zesłanym na Sybir na uroczysku Dąbrowa w Budach.