Asset Publisher Asset Publisher

Płazy na drodze!

Jedną z niezaprzeczalnych oznak wiosny są wędrówki płazów.

Wiosna to czas, kiedy płazom potrzebna jest pomoc człowieka - codziennie wiele tysięcy płazów podejmujących wędrówkę przez drogi, ginie pod kołami samochodów. Możliwe sposoby pomocy w tym czasie to doraźne przenoszenie na pobocze tych osobników, które zauważymy na jezdni, lub instalowanie płotków, które zatrzymują wędrujące zwierzęta przed wejściem na asfalt. Konieczne jest, aby zatrzymane w ten sposób płazy przenosić na drugą stronę drogi, w bezpieczne miejsce, przynajmniej trzy razy dziennie.

W naszym kraju stwierdzono 18 gatunków płazów, z czego 13 występuje w Puszczy Białowieskiej. Wszystkie płazy są objęte ochroną gatunkową.

Nadleśnictwo Białowieża we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym i Technikum Leśnym w Białowieży pomaga płazom w ich wiosennej wędrówce. Na odcinku kilkuset metrów drogi nr 1651B łączącej Białowieżę z miejscowością Budy ustawiono specjalne płotki, które codziennie utrudniają około setce płazów różnych gatunków wejście na asfalt. Wśród nich można spotkać ropuchę szarą (Bufo bufo), żabę moczarową (Rana arvalis), czy żabę trawną (Rana temporaria). Zdarzają się także – chociaż rzadko – gatunki takie jak rzekotka drzewna (Hyla arborea) czy grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus). Jest to doskonała okazja do przybliżenia uczniom okolicznych szkół, mieszkańcom Białowieży, jak również turystom zagadnień z zakresu biologii i ekologii płazów.

W naszym kraju stwierdzono 18 gatunków płazów, z czego 13 występuje w Puszczy Białowieskiej. Wszystkie płazy są objęte ochroną gatunkową.