Asset Publisher Asset Publisher

PRZED NAMI SPÓŹNIENI „ZIMNI OGRODNICY”

Maj jest miesiącem, w którym chyba już wszyscy oczekujemy wysokiej temperatury powietrza. Niestety, w okresie tym często zamiast przyjemnego ciepła mamy napływ chłodu z północy. Jest to przeważnie powietrze arktyczne, które przynosi groźne dla roślin przymrozki.

Najczęściej napływa ono w dniach od 12 do 15 maja i jest to okres tzw. „zimnych ogrodników”. Nazwa ta wzięła się od imion świętych, których kościół katolicki wspomina w tych dniach: Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja), Bonifacego (14 maja) i Zofię (15 maja – tzw. „zimna Zośka”).

W tym roku w maju przymrozki w Puszczy Białowieskiej wystąpiły 5 i 10 dnia miesiąca, a okres tzw. „zimnych ogrodników” nie przyniósł ujemnej temperatury powietrza.

Niestety, przygruntowe przymrozki spodziewane są podczas najbliższych nocy.

Już w poniedziałek rano temperatura powietrza w Białowieży wyniosła zaledwie 2°C, a przy gruncie było ok. 0°C.

W wtorek, w środę i w czwartek spodziewamy się nad ranem w Puszczy Białowieskiej lokalnych przygruntowych przymrozków. Temperatura powietrzaprzy ziemi może się obniżyć do -3°C, -4°C, zwłaszcza w środę.

Na szczęście długoterminowe prognozy pogody są optymistyczne i jest szansa, że będą to już ostatnie przymrozki w tym sezonie, a następne pojawią się dopiero jesienią.