Asset Publisher Asset Publisher

Przyszła wiosna!

Wspólnie z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży powitaliśmy wiosnę!

 Jej zwiastunów szukaliśmy wspólnie z uczniami z Białowieży na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Na szczęście tuż przed rozpoczęciem wyprawy niebo się rozjaśniło i deszcz przestał padać. Poruszając się w dwóch grupach uczniowie mieli okazję zainaugurować funkcjonowanie sieci zielonych punktów kontrolnych zrealizowanych w ramach projektu noszącego nazwę „Poznaj Swój Las". Idąc od punktu do punktu, wyposażeni w uproszczoną mapę podobną do tych znanych z gry w podchody, razem z dziećmi i młodzieżą szukaliśmy zwiastunów wiosny.


W trakcie wycieczki mijaliśmy liczne kępki przylaszczek, które są jednymi z pierwszych geofitów w runie leśnym. Tuż przy drodze spotkaliśmy inną, ciekawą roślinę - wawrzynek wilczełyko, krzew z rodziny wawrzynkowatych. Jego fioletowe kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi, które rozwiną się dopiero po kilku tygodniach. Łacińska nazwa - Daphne mezereum nawiązuje do nimfy z mitologii greckiej, ukochanej Apollina, od którego bezskutecznie uciekała. Ostatecznie, bezsilna wobec niechcianej miłości, wyprosiła swego ojca Penejosa, aby ten zamienił ją w drzewo wawrzynu.

Wawrzynek wilczełyko jest rośliną trującą dla człowieka, jednak jej owocami żywi się nawet 10 gatunków ptaków.


Naszą uwagę przykuł też bardzo ciekawy gatunek grzyba – czarka szkarłatna, której liczne owocniki rozwinęły się tuż przy drodze w rezerwacie „Wysokie Bagno", gdzie poruszała się nasza grupa. Uczniowie pod pieką edukatorów nadleśnictwa dowiedzieli się w jakim celu powołuje się rezerwaty i czym charakteryzuje się ochrona przyrody na ich terenie.


Ostatnim etapem wycieczki było zasłużone ognisko, zorganizowane na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie", dokąd to drogę umilały nam odgłosy przyrody, m.in. śpiew  zięby i kowalika oraz bębnienie dzięciołów. Podsumowując zajęcia wspólnie stwierdziliśmy, że wiosna w końcu zawitała do Puszczy Białowieskiej!