Asset Publisher Asset Publisher

TRZECIA EDYCJA AKCJI #SprzątaMY W NADLEŚNICTWIE BIAŁOWIEŻA

Już po raz trzeci odbyła się ogólnopolska akcja sprzątania lasów #SprzątaMY zainicjowana 15 czerwca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę i jego Małżonkę Panią Agatę Kornhauser-Dudę. Wielkie zbieranie śmieci zostało zorganizowane na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.

Wspólnie z prezydencką parą lasy sprzątali m.in. Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dr Dariusz Pieniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. W akcji wzięli udział także przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, harcerze, studenci oraz dzieci z okolicznych szkół.

Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Śmieci na terenach leśnych stanowią nie tylko problem estetyczny – odpady w lesie to często pułapki dla małych zwierząt, głównie owadów.

Lasy Państwowe co roku wydają ponad 200 milionów złotych na zbiór śmieci w lasach! Każdego roku wywozi się z lasów średnio 110 tys. m3 śmieci!

W tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania lasu wraz z pracownikami z Białowieskiego Ośrodka Kultury.

Akcja sprzątania lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata" zapoczątkowanej w Australii w 1989 r., a która w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo nagłaśniania problemu i licznych apeli wywożenie odpadów do lasów trwa nadal.

Dbajmy więc o porządek na terenach leśnych, ponieważ lasy to nasze wspólne dobro.