Asset Publisher Asset Publisher

Wizyta studentów - 1st International Young Foresters Meeting

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w nadleśnictwie kilkunastoosobową grupę studentów z Holandii oraz Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wizyta dotyczyła wydarzenia, jakim było I Międzynarodowe Spotkanie Młodych Leśników (1st International Young Foresters Meeting) organizowane przez WFSA (Warsaw Forestry Student's Association) w dniach 6-12 lipca br.

Zaproponowany przez nas program dotyczył następujących zagadnień:

  • O nadleśnictwie

Przedstawiono podstawowe informacje o nadleśnictwie dotyczące organizacji nadleśnictwa, obowiązującego planu urządzenia lasu, form ochrony przyrody, typów siedliskowych lasu, składu gatunkowego oraz klas wieku w drzewostanach nadleśnictwa.

  • Hodowla i ochrona lasu

Na przykładzie założonych upraw i pielęgnowanych młodników zaprezentowano sposoby przebudowy drzewostanów, szkody od zwierzyny oraz sposoby ich zabezpieczenia w przypadku upraw i młodników niegrodzonych. Zagadnieniem, które wzbudziło największe dyskusje była lustracja drzewostanów opanowanych przez kornika drukarza, poczynając od młodnika, poprzez drzewostany<100 lat, drzewostany>100lat oraz rezerwaty przyrody.

  • Ochrona przyrody

Zaprezentowano rezerwat przyrody - Rezerwat Krajobrazowy Władysława Szafera. Studenci zmierzyli także obwód pnia na wysokości pierśnicy jednego z piękniejszych pomnikowych dębów Puszczy Białowieskiej, tj. „Dębu Kongresowego". Przy wieży widokowej na skoszonej łące przedstawiono realizację projektu „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000".

  • Edukacja leśna

Na uroczysku Stara Białowieża studenci zapoznali się z historią kolejek wąskotorowych oraz przeszli Szlakiem Dębów Królewskich i Książąt Litewskich". Spotkanie zakończyło się ogniskiem na uroczysku Hajduki.

            Podsumowując spotkanie studenci stwierdzili, iż muszą zweryfikować swoje wcześniejsze poglądy na temat ochrony czynnej i biernej, tj. „W wielu przypadkach, celem zachowania różnorodności gatunkowej, niezbędna jest ingerencja człowieka, co widać dobitnie na przykładzie Puszczy Białowieskiej."