Asset Publisher
WSPÓŁPRACA GODNA PODZIWU
Porosty to bardzo ciekawe organizmy, które swe istnienie zawdzięczają symbiozie między grzybem, a glonem. Grzyb zapewnia wodę oraz minerały, a glon za sprawą fotosyntezy, składniki odżywcze czerpane ze słońca oraz tlen.
Ciekawostką jest, że gdy pogoda nie pozwala na przetrwanie (długotrwała susza) to cały organizm przechodzi w stan uśpienia do momentu, aż warunki atmosferyczne nie ulegną poprawie. Duża zasobność w porosty na danym terenie, takich jak granicznik płucnik (Lobaria pulmonaria) lub brodaczka zwyczajna (Usnea filipendula) wskazuje na bardzo czyste powietrze i niską zawartość Co2 w atmosferze. Organizmy te są doskonałymi biowskaźnikami czystości powietrza, a do jej określenia na podstawie porostów przygotowana jest specjalna skala. Skala porostowa została podzielona na 6 stref czystości.
Do biowskaźników należą m.in. granicznik płucnik, brodaczka zwyczajna, mąkla tarniowa (Evernia plunastri) oraz pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes). W naszych lokalnych lasach doskonale radzi sobie granicznik płucnik, który w Polsce jest bardzo rzadkim mieszkańcem lasów. Znaleźć go można głównie na starych klonach, jego dość pokaźnych rozmiarów plecha przykuwa uwagę. W miejscu występowania granicznika tworzy się strefę ochronną.
Ciekawą grupą porostów są chrobotki. Przykładem może być chrobotek koralkowy (Cladonia coccifera), który świetnie sobie radzi na terenie całego kraju. Do życia potrzeba mu podłoża, odrobiny światła oraz wody, którą magazynuje w plechach. Występuje w lasach szpilkowych, porasta stare pniaki, głazy oraz każdą glebę poza wapienną. Gleba wapienna ma odczyn zasadowy, który uniemożliwia wzrost wszelkich porostów i mszaków.
Las to bardzo ciekawe miejsce, które daje nie tylko możliwość rozwijania swojej wiedzy na tematy roślin lub zwierząt ale pozwala oderwać się choć na chwilę od codziennego pędu. Zachęcamy do rodzinnego lub samotnego odkrywania tego, co nas wokół otacza.