Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Drzewa

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa.

Odgrywają one ważną rolę w naszym życiu i choć rosną wokół nas, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co nam dają. Jeden hektar lasu jest w stanie pochłonąć średnio 21,5 tony dwutlenku węgla rocznie. Zdrowe, 10 metrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie. Dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby. Oprócz tego drzewa dzięki rozłożystym koronom i systemom korzeniowym chronią nas latem od słońca, zimą przed zamieciami śnieżnymi a w czasie ulewnych deszczy przed powodzią. 

Doskonałym sposobem na objęcie ochroną wiekowych i szczególnych  drzew jest uznanie ich za pomnik przyrody. Na terenie Nadleśnictwa Białowieża tą formą ochrony objętych jest niemal 600 drzew. Pomniki przyrody mogą być ustanawiane nie tylko na gruntach administrowanych przez Lasy Państwowe i gminy, ale tez na posesjach prywatnych.   

Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, by zwrócić uwagę na stare drzewa, stanowiące nasze dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, organizuje konkurs „Europejskie Drzewo Roku”. W roku 2017 w internetowym plebiscycie zwyciężył Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie). Zdobył ponad siedemnaście tysięcy głosów i pokonał 15 innych drzew z całej Europy. Drzewo to liczy około 650 lat i ma bogatą historię: widniał na przedwojennym stuzłotowym banknocie, a podczas wojny był schronieniem dla  żydowskiej rodziny. (https://www.treeoftheyear.org/ETY-2/Uvod.aspx)

 Zdrowe, 10 metrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie.


W tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężyła 220-letnia Topola Helena z Helu. To właśnie ona będzie reprezentowała polskie drzewa w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018.