Lista aktualności Lista aktualności

Porządkowanie miejsc dokarmiania żubrów

Zimny początek kwietnia opóźnia przyjście wiosny. Pomimo upływu pierwszej dekady, na dnie lasu skromnie pojawiają się nieliczne geofity. W przypadku szybkiego ocieplenia, runo leśne w przeciągu kilku dni zrobi się zielone.

Takie warunki pogodowe i długa oraz sroga zima w Puszczy Białowieskiej utrzymywały żubry w zgrupowaniach zimowych aż do połowy marca. Obecnie zgrupowania żubrów stały się niestabilne i rozpadły na mniejsze grupy. Jest to okres swobodnych wędrówek w poszukiwaniu naturalnego żeru. Podstawowymi jednostkami socjalnymi populacji są grupy mieszane i grupy byków. Grupy mieszane utworzone są przez krowy, młodzież 2-3 letnią, cielęta i okresowo dorosłe byki.

W związku z zakończeniem sezonu dokarmiania 2020/2021, w którym nadleśnictwo dostarczyło żubrom 80 ton karmy przygotowujemy się do wykonania czyszczenia miejsc zimowego dokarmiania. Ma to na celu mechaniczne usunięcie pozostałości karmy, która nie została zjedzona przez żubry w okresie zimowym oraz usunięcia kału z otoczenia paśników i brogów, który może być wektorem min. pasożytów. Podsumowując powyższe działanie, należy  stwierdzić że ma ono na celu przygotowanie higienicznych warunków do bytowania żubrów.

Opieka nad żubrami w Nadleśnictwie Białowieża jest realizowana w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, który w 85% finansowane jest z Funduszy Europejskich i 15% ze środków Funduszu Leśnego.