Aktualności Aktualności

Powrót

Hodowcy lasu z wizytą w Puszczy Białowieskiej

Hodowcy lasu z wizytą w Puszczy Białowieskiej

Co dają gospodarce leśnej badania prowadzone w Puszczy Białowieskiej? Ile natury mają w sobie obszary Natura 2000? Czy możliwe jest pogodzenie ochrony przyrody z działaniami hodowlanymi?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań próbują znaleźć studenci podczas studiów podyplomowych „Hodowla lasu II”. Jeden ze zjazdów odbył się właśnie na terenie Puszczy Białowieskiej.

Na obszarze zarządzanym przez Nadleśnictwo Białowieża uczestnicy zjazdu mieli okazję „na żywo” zobaczyć, jak się sprawdza grupowa metoda odnowienia dębu. Odwiedzili też tereny poklęskowe – dotknięte w poprzednich latach gradacją kornika drukarza, dowiedzieli się, jak wyglądają działania białowieskich leśników w zakresie zapewniania bezpieczeństwa. Elementem wizyty była dyskusja o tym, jak godzić przeróżne oczekiwania społeczne względem ochrony przyrody i gospodarki leśnej, z próbami zapewnienia bezpiecznego i odpowiedzialnego użytkowania turystycznego lasu.

Nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej jako jedne z pierwszych zetknęły się z takimi wyzwaniami. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia pomogą innym leśnikom wyciągnąć z nich własne wnioski, by w przyszłości jak najlepiej służyć przyrodzie i społeczeństwu.


 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż