Aktualności Aktualności

"Wyjątkowo zimny maj"

Bieżący rok pod względem pogodowym możemy zaliczyć do bardzo zmiennych i nieprzewidywalnych, ciepła i łagodna zima, kwietniowa susza oraz najzimniejszy maj od 29 lat.

Ostatnio zimniejszy był od niego maj 1991 roku, o którym Maanam, jedna z najpopularniejszych grup rockowych w historii polskiej muzyki rozrywkowej, nagrała kultowy utwór „Wyjątkowo zimny maj”. Wtedy średnia temperatura była jeszcze niższa, i to o cały stopień.  

Kapryśna pogoda rysowała czarną wizję sianokosów na śródleśnych łąkach w Puszczy Białowieskiej, ale obecna sytuacja daje światełko nadziei. Po ostatnich opadach deszczu trawy nabrały intensywnego zielonego koloru i szybko pną się do góry, co rysuje perspektywę zapełnienia brogów sianem bardzo dobrej jakości. Jeżeli warunki pogodowe utrzymają się w następnych dniach i wzrost traw będzie przebiegał w tak szybkim tempie, sianokosy na łąkach żubrowych w Nadleśnictwie Białowieża rozpoczną się w trzeciej dekadzie czerwca.

Po lustracji łąk w pierwszych dniach czerwca, oprócz trawy znaleźliśmy na skraju łąki i lasu piękny okaz koźlarza czerwonego (Leccinum aurantiacum) oraz mogliśmy podziwiać kwitnący kasztanowiec (Aesculus hippocastanum), który rośnie na śródleśnej łące o wdzięcznej nazwie "Kasztany”, na terenie leśnictwa Batorówka.