Aktualności Aktualności

BIEDRONKA VS BIEDRONKA AZJATYCKA

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od siedmiokropki, czyli rodzimego gatunku biedronki? Czy nasza krajowa biedronka ma faktycznie siedem kropek, czy może trochę więcej lub mniej?

Skąd się w Polsce wzięła?

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Do Europy biedronki azjatyckie przedostały się z Ameryki Północnej, gdzie zostały sprowadzone w XIX w. (a dokładniej w 1916 r.) w celu zwalczania mszyc na uprawach rolnych.

W Polsce natomiast pierwszy raz pojawiły się w 2006 roku w Poznaniu i szybko rozprzestrzeniły się na cały kraj.

 

Ile mamy gatunków biedronek na świecie? A w Polsce?

Na świecie żyje ponad 4000 gatunków biedronek a w Polsce mamy około 80 gatunków. Największą z nich jest oczatka (Anatis ocellata), osiągająca długość prawie 1 cm.

A najbardziej rozpowszechniona jest biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata), ale wcale nie jest jedyna. Można spotkać także takie gatunki jak: biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) i biedronka dziesięciokropka (Adalia decempunctata).

 

Cym grozi ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Biedronki azjatyckie w sytuacji zagrożenia wydzielają hemolimfę, żółtą substancję, która w kontakcie ze skórą lub drogami oddechowymi może wywołać reakcje alergiczne (np. katar, zapalenie spojówek, astmę, obrzęki, pokrzywka).

 

Dlaczego pchają się do mieszkań?

Biedronki azjatyckie w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia przed zimnem nawet setki kilometrów. Idealnym celem są dla nich nasze mieszkania. Jest ich dużo, bo kiedy się gromadzą, jest im łatwiej przetrwać, a bloki mieszkalne wyglądają dla nich, jak skały, w których w naturalnych warunkach zimują.