Aktualności Aktualności

Edukacja z najmłodszymi

Nadleśnictwo Białowieża miało przyjemność gościć w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” uczniów szkoły podstawowej z Bielska Podlaskiego.

Pewnie większość z nas pamięta swoje dzieciństwo i wspaniałe wycieczki do Białowieży, piękną przyrodę, wysokie okazałe drzewa, odgłosy ptaków. Właśnie taką wyprawę sprawiły sobie w czwartek dzieci z Bielska Podlaskiego.

Zaraz po przyjeździe do naszego ośrodka, dzieci ochoczo ruszyły do nauki o lesie i z uśmiechem na ustach przyswajali podstawy leśnej ekologii i biologii ssaków. Wspólnie rozmawialiśmy o znaczeniu grzybów w lesie oraz o braku akceptacji dla zaśmiecania lasu.

Podczas pracy, kilkukrotnie dało się słyszeć: „Proszę Pana, a kiedy pójdziemy do lasu?” Takie pytania sprawiły, że skróciliśmy nieco nasze plany i ruszyliśmy w las na poszukiwanie rozkwitających pierwszych wiosennych kwiatów, a tych w naszej Puszczy jest już naprawdę sporo.

W lesie uczyliśmy się o tym jak poradzić sobie bez kompasu i określić kierunki świata. Była też lekcja botaniki, czyli rozpoznawanie kwitnących roślin i krzewów oraz nieco nauki o przyroście drzewa i  wykorzystaniu drewna jako surowca w życiu codziennym każdego człowieka.

Mieliśmy szczęście bo na koniec naszą wycieczką zaciekawiła się też wiewiórka, sprawiając przy okazji wiele miłych emocji i uśmiechów na twarzach dzieci.