Aktualności Aktualności

Koniec sezonu „zrzutowego”

Koniec zimy i początek wiosny to okres, w którym byki jelenia szlachetnego pozbywają się poroży.

Prawidłowo zbudowane składają się z dwóch tyk, z których wyrastają odnogi (oczniak, nadoczniak, opierak). Tyka może być zakończona grotem, widlicą lub koroną. Niewielkie zgrubienia na tykach nazywane są uperleniem.

Mimo że te ozdoby wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta „budują” je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. W tym czasie amatorzy tego surowca tropią jelenie i poszukują zrzuconych przez nie tyk. Szczęściarze potrafią znaleźć parę zrzuconą przez jednego jelenia.

Najbardziej cenne są zrzuty charakteryzujące się jak największą liczbą odnóg, z koroną w górnej części tyki, pięknie wybarwione i uperlone. Również im większa waga tyki, tym większa również wartość zdobyczy.

Bardzo często kolekcjonerzy najpiękniejsze znaleziska zatrzymują w swoich zbiorach, a mniej atrakcyjne przeznaczane są na wyrób biżuterii, mebli, zdobień.

Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;
  • należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;
  • znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.

W tym sezonie naszym pracownikom również udało się odnaleźć bardzo ładne egzemplarze. Niektóre z nich „ukryte” były w dość ciekawych miejscach. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć prezentującej część tegorocznych zbiorów. Naprawdę warto!