Aktualności Aktualności

Noc Sów w Nadleśnictwie Białowieża

W niedzielę, 2 kwietnia, na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” odbyła się Noc Sów. Pomysłodawcą i Ogólnopolskim Koordynatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Ptaki Polskie, a Nadleśnictwo Białowieża podjęło się organizacji spotkania lokalnego po raz drugi.

W Nocy Sów wzięło udział ponad 30 osób, z czego większość stanowiły dzieci i młodzież. Część kameralna spotkania odbyła się na sali edukacyjnej, gdzie ornitolog, Pan Oliwier Myka przedstawił krajowe gatunki sów – ich biologię i zwyczaje, zapoznał również uczestników z zagrożeniami, jakie czekają na te ptaki. Dla najmłodszych przygotowano quiz z nagrodami, polegający na odgadnięciu odtworzonego głosu sowy. Wygrali ci, którzy poprawnie odgadli gatunek i wskazali właściwą fotografię z wizerunkiem słyszanej sowy.

Niewątpliwie największą atrakcją było spotkanie z żywą płomykówką (Tyto alba) – Albą, która pojawiła się na Nocy Sów w Nadleśnictwie Białowieża dzięki uprzejmości Pani Doroty Otrębowskiej-Jaszczuk. Dla większości uczestników spotkania możliwość przyjrzenia się żywej sowie z bliska była szczególnym przeżyciem. Pani Dorota przybliżyła wszystkim gatunek płomykówki, a także odpowiadała na liczne pytaniaze strony dzieci uczestniczących w spotkaniu.

Następną częścią Nocy Sów była wycieczka w terenie, gdzie próbowaliśmy usłyszeć sóweczkę (Glaucidium passerinum). Po kilku minutach, które grupa spędziła wsłuchując się w odgłosy lasu, udało się! Sóweczka wyraźnie zaznaczyła swój rewir charakterystycznym gwizdem. Aktywność dobowa sóweczki to czas przed zachodem słońca, jednak mimo wytężonego wzroku uzbrojonego w lornetki, nie udało się nam jej zobaczyć.

Zadowoleni z wycieczki i spotkania z płomykówką, uczestnicy Nocy Sów podsumowali spotkanie na wspólnym ognisku, na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie"