Aktualności Aktualności

PODSUMOWANIE POGODY W 2023 ROKU W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Średnia roczna temperatura powietrza w 2023 roku wyniosła w Białowieży ok. 9°C.

7 miesięcy (styczeń, luty, marzec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień) zapisało się jako ciepłe lub bardzo ciepłe, a tylko maj był chłodny. Pozostałe miesiące nie odbiegały od normy.

Najwyższą średnią miesięczną temperaturę powietrza miał sierpień (ok. 20°C), a najniższą grudzień (ok. 0°C).

W okresie zimowym wystąpił tylko 1 dzień z minimalną dobową temperaturą powietrza poniżej -10°C. Nad ranem 28 listopada było-11°C.

W okresie letnim zanotowano 8 dni upalnych z maksymalną dobową temperaturą powietrza co najmniej 30°C. Najcieplej było 16 lipca: prawie 33°C.

Roczna suma opadów atmosferycznych wyniosła w Białowieży ponad 600 mm i mieściła się w normie.

6 miesięcy (styczeń, luty, kwiecień, październik, listopad i grudzień) przyniosło opady powyżej normy, a 3 miesiące (maj, lipiec i wrzesień) poniżej normy.

Najwięcej opadów spadło w styczniu – 74 mm. Jest to zaskoczeniem, ponieważ przeważnie w miesiącach zimowych występuje najmniej opadów.

Najbardziej suchy był wrzesień – miesięczna suma opadów wyniosła 22 mm.

W ciągu roku wystąpiło ponad 180 dni z opadem atmosferycznym (dobowa suma co najmniej 0,1 mm). Najwięcej dni z opadem pojawiło się w grudniu -24, a najmniej we wrześniu - 3.

Najczęściej padał deszcz (podczas prawie 170 dni), śnieg (ok. 65 dni), mżawka (ok. 35 dni) i deszcz ze śniegiem (ok. 15 dni). Po kilka razy w roku pojawiły się opady: gradu, krupy śnieżnej, śniegu ziarnistego oraz opady marznące (mżawka lub deszcz). 1 raz padały ziarna lodowe.

Ponad 15 razy wystąpiła mgła i 3 razy szadź.

W ciągu roku zanotowano 20 dni z burzą – najwięcej w lipcu i sierpniu (po 6 dni).

Roczna liczba dni z silnymi porywami wiatru (co najmniej 15 m/s, czyli 54 km/h) to 16. Najwięcej tych dni (po 3 w miesiącu) wystąpiło w lutym, listopadzie i grudniu.

Najsilniejszy poryw wiatru został zanotowany w Białowieży w czasie burzy 29 sierpnia i wyniósł 19,9 m/s (72 km/h).