Aktualności Aktualności

PODSUMOWANIE POGODY W LISTOPADZIE W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Średnia miesięczna temperatura powietrza w listopadzie wyniosła w Białowieży ok. 2,5°C i była w normie termicznej. Na uwagę zasługuje jednak kontrast między ciepłą pierwszą połową miesiąca a zimną drugą połową miesiąca.

               Pierwsza połowa listopada pod względem termicznym przypominała październik. Średnia dobowa temperatura powietrza wynosiła bowiem przeważnie w tym okresie od 5°C do 10°C Była to głównie zasługa ciepłych nocy. Minimalna temperatura powietrza 12 i 13 listopada wyniosła aż 8°C. W dzień termometry wskazywały najczęściej od 8°C do 10°C, a maksymalnie 11°C (2,8 i 13 listopada).

            Druga połowa listopada przypominała natomiast  grudzień lub nawet styczeń. Przez 10 dni lekki mróz panował przez całą dobę. Podczas 3 nocy minimalna temperatura powietrza była niższa od -5°C. Najzimniej było w nocy z 19 na 20 listopada: -10°C.

            Listopad przyniósł bardzo dużo dni pochmurnych i sporo dni z opadem atmosferycznym. Mimo to zapisał się jako miesiąc suchy. Miesięczna suma opadów wyniosła 16 mm, czyli mniej niż 50% przeciętnej sumy opadów dla listopada.

            W pierwszej połowie miesiąca występowały opady deszczu lub mżawki,a w drugiej śniegu lub drobnego śniegu ziarnistego.

            Kilka razy pojawiła się mgła, a 23 listopada utworzyła się miejscamina drzewach szadź.

            Od 18 listopada występowała kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.