Aktualności Aktualności

Zajęcia edukacyjne o dokarmianiu ptaków

Sezon zimowego dokarmiania ptaków rozpoczęty z przedszkolakami z Białowieży!

W Zespole Szkolno-przedszkolnym w Białowieży Nadleśnictwo Białowieża zorganizowało zajęcia dla dzieci o zimowym dokarmianiu zwierząt. Grupa „starszaków" i „maluchów" wysłuchały prelekcji, podczas której edukator Nadleśnictwa Białowieża wyjaśnił, jakie zwierzęta potrzebują naszej pomocy zimą. Największą uwagę poświęcono oczywiście ptakom, jako, że na prawie każdym podwórku jest karmnik, jednak najmłodsi nie zawsze wiedzą jak nazwać przylatujących po pokarm gości. Wyjaśniono dzieciom jakie gatunki przylatują na nasze podwórka i czym można je dokarmiać. Dzieci z żywym zainteresowaniem reagowały na ptasich bohaterów z bajek – Tweetiego i Wróbelka Elemelka, ale też potrafiły nazwać prawie wszystkie gatunki pokazywane na zdjęciach. Największą atrakcją był Gil, który z niewiadomych przyczyn wywołał śmiech wśród dzieci.

Podczas kolejnej części zajęć, dzieci pracowały przy kolorowaniu rysunków bogatki, gila i grubodzioba. Ukończone prace zawisną w przedszkolnej galerii sztuki.

Na koniec zajęć dzieci wraz z edukatorem wyszły na zewnątrz, gdzie nasypały dużo ziarna słonecznika, które przywieziono z Nadleśnictwa. W międzyczasie próbowaliśmy podglądać ptaki przez lunetę ornitologiczną, ale niestety musieliśmy się zadowolić jedynie obecnością przelatującej między drzewami sikory bogatki. Najwyraźniej ptaki, nie wiedząc jeszcze o czekającym na nie w karmniku ziarnie słonecznika, nie planowały nawet przylatywać na taras przedszkola. Dzieci wiedzą, że kiedy rozpoczniemy dokarmiać ptaki, to nie możemy przerwać aż do wiosny! To ważna zasada, gdyż ptaki szybko zapamiętują miejsca, gdzie zawsze jest pokarm. Jeżeli o nich zapomnimy, to osłabione będą łatwą ofiarą podstępnego mrozu.

Pamiętajmy, że gdy przygotowujemy zimową karmę dla ptaków wróblowych, nie można włączać do niej żadnych solonych produktów!