Asset Publisher Asset Publisher

Cztery Pory Roku w Puszczy

Co wiemy o przyrodzie, survivalu i bushcrafcie? Dołącz do nas w sobotę, 12 czerwca! Wystarczy przybyć do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” o godzinie 10:00.

Bushcraft okazuje się pojęciem znacznie szerszym. Zakłada, że nie tyle mamy przetrwać - co w survivalu jest celem samym w sobie, bez względu na użyte środki - jak żyć w lesie. Najważniejszy jest bowiem kontakt z naturą i jej ochrona. Owszem - wykorzystuje się pewne techniki survivalowe, ale tylko takie, które w minimalnym stopniu zmuszają nas do eksploatowania natury. Wędrówka w tym stylu otwiera nasze zmysły na wszystko, co nas otacza. Mamy czerpać siłę z ducha lasu, poczuć mistyczną moc, która do tej pory dostępna była dla nielicznych, na nowo połączyć się z naturą i wsłuchać w szum drzew.

Żyjemy w dobie Internetu, w czasach, gdzie liczą się minuty, pieniądz i kariera. Spędzamy większość czasu zamknięci w czterech ścianach przed komputerem, zestresowani pracą. Ten problem dotyczy wielu z nas, dlatego Nadleśnictwo Białowieża zorganizowało spotkanie z instruktorem surivivalu i pomysłodawcą projektu "Piechur - Pieszo przez wszystkie puszcze w Polsce" - Sewerynem Kubickim. Nauczymy się, jak zmienić nastawienie i obudzić w sobie pierwotne, głęboko drzemiące instynkty oraz jak działa las i jak poczuć to na własnej skórze.

Podczas spaceru z leśnikiem przedstawimy zasady rozpoznawania gatunków roślin, drzew oraz krzewów po kwiatach, liściach i nasionach występujących w Puszczy Białowieskiej. Omówimy funkcje lasu, formy ochrony przyrody i jak rozpoznać gatunki zwierząt leśnych na podstawie tropów. Przy odrobinie szczęścia może uda się także je spotkać?

Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat survivalu i bushcraftu czy przyrody. Osoby niepełnoletnie chcące do nas dołączyć muszą przedstawić zgodę rodziców na piśmie. Dzieci do 15 roku życia uczestniczyć mogą tylko z dorosłym opiekunem.

Program wydarzenia Cztery Pory Roku w Puszczy, 12 czerwiec 2021 r.:

10.00 - Rozpoczęcie wydarzenia - teren Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - przedstawienie programu wydarzenia oraz tematów zajęć terenowych.

12.30 - Rozpoczęcie części terenowej - zajęcia z survivalu i bushcraftu przeprowadzone przez instruktora połączone ze spacerem z leśnikiem.

17.30 - Podsumowanie wydarzenia ogniskiem na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - prowiant we własnym zakresie. 

19.30 - Projekcja filmu pt. "Saga Prastarej Puszczy" reżyserii Bożeny i Jana Walencika - KINO LEŚNE.

Serdecznie zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona!

Oprócz głównych atrakcji, edukatorzy z Nadleśnictwa Hajnówka i Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach przeprowadzą również gry, zabawy i konkursy na stoisku edukacyjnym Nadleśnictwa Białowieża.

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest zwrotna wiadomość e-mail.
Zgłoszenie telefoniczne powinno zawierać nazwiska osób chcących wziąć udział w wydarzeniu, numer telefonu i adres e-mail, na który wyślemy potwierdzenie zgłoszenia.

Zapisy uczestników prowadzi Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie":

tel.: 85 681 29 71 - Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie;

tel.: 575 796 833 - Julia Januszkiewicz;

tel.: 575 796 825 - Anna Jarząbska.

Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 11 czerwca 2021r. do godz. 15:00