Asset Publisher Asset Publisher

ZIMOWE DOKARMIANIE PTAKÓW

Początek zimy był łaskawy dla ptaków, ale już od kilku tygodni w Białowieży leży śnieg. Nasi leśnicy co roku dokarmiają ptaki, aby ułatwić im przetrwanie najcięższych warunków zimowych – okresów niskiej temperatury i dużych opadów śniegu.

Ptaki dokarmiane są u nas nie tylko ziarnem słonecznika, ale też tzw. pyzami. Są to kule tłuszczowe, w które wtopiono nasiona różnych roślin oleistych, słonecznik, pszenicę, kukurydzę oraz orzechy. Do takich pyz najchętniej przylatują u nas sikory, dzięcioły, mazurki i sójki. Z wysypanych w karmnikach ziaren słonecznika najczęściej korzystają sikory, czyże, dzwońce, grubodzioby oraz sójki. Najlepszym sposobem na zwabienie jemiołuszek jest nabicie na gałęzie jabłek. W 2015 roku nadleśnictwa z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku zakupiły i wyłożyły ptakom ponad 23 tony karmy.

 

Pamiętajmy, o najważniejszych zasadach dokarmiania ptaków:

- ptaki dokarmiamy jedynie w okresie zimowym

- najważniejsza jest systematyczność

Jeśli rozpoczniemy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić do pierwszych oznak wiosny. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie dostają pokarm. Jeśli przerwiemy dokarmianie, głodne zwierzęta będą czekać w stałym miejscu, gdzie otrzymywały pokarm i nie dostaną od nas pomocy.

- dobór karmy

Najlepsze dla ptaków są ziarna, orzechy, bakalie, smalec oraz słonina. Bardzo ważne, aby żaden z wysypywanych pokarmów nie był zepsuty, spleśniały, ani solony. Nie powinniśmy karmić ptaków chlebem!

 

Zachęcamy do dokarmiania i obserwacji naszych skrzydlatych przyjaciół, którzy właśnie teraz najbardziej potrzebują naszej pomocy!