Lista aktualności Lista aktualności

LATO W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

W ubiegłą sobotę odbyło się wydarzenie edukacyjne pn. "Lato w Puszczy Białowieskiej" na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem turystów jak i miejscowej społeczności.

Warsztaty zielarskie poprowadziła Pani Natalia Szymańska - nasz gość specjalny, która jest pasjonatką zielarstwa.

Goście zostali powitani przez edukatorów leśnych naszego nadleśnictwa. Do dyspozycji było nasze stoisko promocyjno - edukacyjne.

Część teoretyczna dotyczyła zapoznania się z zasadami zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Była również nauka oznaczania ziół, ich przegląd stosowanych w ziołolecznictwie oraz ich zastosowanie w codziennym życiu.

Po zakończeniu tej części była przerwa na poczęstunek, który składałsię z wyrobów regionalnych Podlasia.

Następnie udaliśmy się na spacer z leśnikiem - naszą edukatorką leśną Anią , która zaprezentowała w liczbach Nadleśnictwo Białowieża i opowiedziała o ścieżce edukacyjnej "Krajobrazy Puszczy", którą spacerowaliśmy. Po drodze Pani zielarka pokazała rośliny lecznicze rosnące w Puszczy Białowieskiej.

W pięknych okolicznościach przyrody odbyły się kąpiele leśne - medytacje leśne , które poprowadziła Pani zielarka. Towarzyszył temu ciekawie brzmiący instrumento nazwie dzwonki Koshi.

Po powrocie odbyła się część praktyczna - warsztaty tworzenia naturalnego serum do twarzy oraz wspólnie stworzyliśmy ziołowe kadzidła.

A na koniec miała miejsce projekcja filmu Państwa Walencik " Jestem Puszczą XXI wieku". Film przedstawiał naturalną siłę Puszczy Białowieskiej w zachowaniujej walorów, przetrwaniu zagrożeń oraz podkreśleniu roli człowieka w korzystaniu
z zasobów puszczy i odpowiedzialności za zachowanie tych zasobów dla przyszłych pokoleń.

Wydarzenie podsumowaliśmy ogniskiem, snując opowieści o Puszczy Białowieskiej.