Lista aktualności Lista aktualności

Międzynardowe warsztaty FAO - o klimacie i lasach w Białowieży

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wspólnie z Ministerstwem Środowiska zorganizowały w Białowieży międzynarodowe warsztaty.

W dniach 21 -23 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wspólnie z Ministerstwem Środowiska zorganizowały w Białowieży międzynarodowe warsztaty. Tematyka warsztatów dotyczyła zmian zachodzących w klimacie oraz lasach.

Zachodzące zmiany klimatu mają wpływ zarówno na same ekosystemy leśne, ale również na warunki ich zagospodarowania. W dłuższej perspektywie czasowej zmiany klimatu mogą i zapewne będą miały duży wpływ na cały sektor gospodarki leśnej w Europie i na świecie.

Wychodząc naprzeciw nadchodzącym wyzwaniom FAO przygotowało przewodnik dla zarządzających lasami.

Ogólny charakter opracowania wynika z przygotowania go przez leśników z całego świata. Dokument ten jest przewodnikiem po zmianach klimatu w kontekście gospodarki leśnej.

Białowieskie warsztaty były pierwszym spotkaniem promującym przewodnik, jak również informującym o szeregu innych działań podejmowanych przez FAO w związku z zachodzącymi zmianami klimatu.

W warsztatach, otwartych przez Dyrektor Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska – Annę Żornaczuk-Łubę oraz Dyrektora Departamentu Leśnictwa FAO – Eduardo Mansura, wzięli udział reprezentanci państwowych i prywatnych organizacji leśnych z Chorwacji, Czech, Niemiec, Węgier, Litwy, Holandii, Polski, Portugalii. Wśród uczestników warsztatów wymienić trzeba przedstawicieli Europejskiego Instytutu Leśnego I Europejskiego Stowarzyszenia Lasów Państwowych EUSTAFOR.

Organizacja warsztatów w Białowieży dała możliwość przedstawienia problematyki zarządzania gospodarką leśną w szczególnych warunkach jakie panują w Puszczy Białowieskiej. Prezentacja zasad prowadzenia gospodarki leśnej w trzech puszczańskich nadleśnictwach poruszyła kwestie związane z ochroną bioróżnorodności oraz rozpadu drzewostanów świerkowych na skutek gradacji kornika drukarza.

Obserwowane zmiany klimatu wpływają na nasilenie występowania zjawisk o charakterze klęskowym, takich jak: pożary, susze, powodzie, gradacje szkodników leśnych. W tym miejscy zaprezentowano projekt europejskiej platformy wspierającej zarządzanie ryzykiem „Forest Risk Faclity".

Opinie poszczególnych uczestników warsztatów jednoznacznie wskazują na konieczność nawiązania międzynarodowej współpracy opartej na wymianie doświadczeń w zakresie klęsk dotykających europejskie i światowe lasy.

Kończąca warsztaty sesja terenowa, umożliwiła uczestnikom zapoznanie się z udostępnionym fragmentem Obrębu Ochronnego Rezerwat, Białowieskiego Parku Narodowego podlegający ochronie ścisłej oraz wybranymi powierzchniami w Nadleśnictwach Białowieża i Hajnówka. W tej części warsztatów najwięcej pytań i kontrowersji wzbudziła obecna w Puszczy ilość martwego drewna, wynikająca z postępującej gradacji kornika drukarza. Fakt ten wzbudził również dyskusję o zależnościach pomiędzy wychwytywaniem i magazynowaniem CO2 oraz jego obiegiem w drzewostanach.

Materiały do pobrania