Lista aktualności Lista aktualności

Minister Środowiska w Puszczy Białowieskiej

13 marca 2016 roku na terenie Puszczy Białowieskiej odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość". Jej celem była ocena stanu zasobów przyrodniczych w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej, objętej różnymi formami ochrony.

W części terenowej uczestnicy konferencji zapoznali się powierzchniami zaatakowanymi przez kornika drukarza w Nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża. W samym tylko Nadleśnictwie Białowieża, w wyniku gradacji korników nastąpił rozpad drzewostanów z udziałem świerka na łącznej powierzchni ponad 4000 ha.

Podczas debaty na temat gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej, nadleśniczowie wyjaśniali słuchaczom powody prowadzenia cięć sanitarnych w Puszczy. Informowali, że leśnicy usuwają zaatakowane świerki na bardzo ograniczonej powierzchni i tylko w nadleśnictwach, a nie w całej Puszczy Białowieskiej. Cięcia wykonywane są zgodnie z planem urządzenia lasu, a leśnicy nie usuwają drzew zasiedlonych przez kornika z drzewostanów ponad 100-letnich, z siedlisk bagiennych i wilgotnych, a także z rezerwatów przyrody. Nadleśniczowie wypowiadali się, że usuwanie drzew zasiedlonych przez korniki prowadzone były zgodnie z obowiązującymi w leśnictwie zasadami ochrony lasu i zgodnie z prawem.

Na zakończenie debaty Minister Środowiska Jan Szyszko zapowiedział plany związane z gospodarką leśną w nadleśnictwach puszczańskich. "Zostawiamy jedną trzecią nadleśnictw w stanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a pozostała będzie zmierzała w tym kierunku, żeby jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk" - powiedział Minister Środowiska. Dodał również, że  "Najpierw będzie zrobiona pełna inwentaryzacja (...), trzeba określić stan każdego z wydzieleń i na podstawie tego stanu zaprojektować działania, które będą zmierzały do tego, żeby odtworzyć - albo inaczej - regenerować również układ siedlisk priorytetowych".

Organizatorami konferencji byli Ministerstwo Środowiska, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, przy ścisłej współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, oraz Samodzielną Pracownią Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński.