Lista aktualności
Śmieciom w lesie mówimy stanowcze „NIE”!
Problem zaśmiecania lasów w Polsce jest niestety nadal aktualny.
Do lasów trafiają przeróżne materiały, zaczynając na gumie do żucia, a kończąc na oponach czy zużytym sprzęcie AGD. Leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża przy wielkim udziale i pomocy uczniów z Technikum Leśnego w Białowieży posprzątali śmieci z terenu leśnictwa Stoczek.
Ten dzień z pewnością nie należał do ich najłatwiejszych, bo śmieci było na tyle dużo, że nazbierała się cała przyczepka. To nas bardzo smuci, ale po zakończonej ciężkiej pracy dla dobra środowiska i lasu wszyscy uczniowie, ich wychowawcy wraz z leśnikami mieli prawo być z siebie dumni, a na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Dziękujemy wam!
Koszty jakie Nadleśnictwo Białowieża poniosło w samym tylko w 2018 roku na uprzątnięcie i wywóz śmieci z lasu są naprawdę duże, tj.:
koszty zbioru i wywozu śmieci z zakresu turystyki – 8,851 zł
koszty sprzątania obiektów turystycznych – 3,530 zł
Niestety, grunty leśne w dalszym ciągu stanowią popularny teren do wyrzucania śmieci, co jest nielegalne. Rokrocznie Lasy Państwowe ponoszą coraz większe koszty na zbiór i wywóz śmieci z lasu. Koszty uprzątnięcia i wywiezienia śmieci z nielegalnych wysypisk w 2017 r. wyniosły ponad 18 mln zł. (w 2015 r. i 2016 r. było to niewiele ponad 17 mln zł).
Łącznie z terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe wywieziono ponad 114 000 m3 śmieci. Taka ilość odpadów zajęłaby ponad tysiąc wagonów kolejowych (dane DGLP).
Pamiętajmy, że pozostawione w lesie śmieci niszczą środowisko, z którego korzystamy wszyscy! Podczas długiego procesu rozkładu śmieci ich drobiny przenikają do gleby degradując ją na wiele pokoleń. Na koniec warto zobrazować jak wiele czasu trzeba, aby poszczególne odpady uległy rozkładowi:
Koszty uprzątnięcia i wywiezienia śmieci z nielegalnych wysypisk w 2017 r. wyniosły ponad 18 mln zł.
POZOSTAWIONE W LESIE ODPADY ROZKŁADAJĄ SIĘ BARDZO DŁUGO:
- Opona samochodowa: 50-80 lat!
- Ręcznik papierowy: - 2-4 tygodnie
- Skórka banana: 2-5 tygodni
- Ogryzek jabłka: 2 miesiące
- T-shirt bawełniany: 2-5 miesięcy
- Sklejka drewniana: 1-3 lat
- Niedopałek papierosa: 1-5 lat
- Torebka plastikowa: 10-20 lat
- Linka nylonowa: 30-40 lat
- Skóra naturalna: 50 lat
- Kubeczek styropianowy: 50 lat
- Puszka aluminiowa: 80-200 lat!
- Pieluszka jednorazowa: 450 lat!
- Butelka szklana: 1 000 000 lat!
Źródła: https://www.saveonenergy.com/material-decomposition/ , https://www.autoblog.com/