Asset Publisher Asset Publisher

"Noc Sów" w Nadleśnictwie Białowieża

Już po raz czwarty Nadleśnictwo Białowieża i Ptaki Polskie zapraszają na „Noc Sów” - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Powietrze pełne jest ptasich treli, a to dlatego, że właśnie odbywają gody, a niektóre przystąpiły już do lęgów. Teraz łatwo je usłyszeć i zobaczyć. Większość z nich, na przykład sikory, zięby, gile, dzwońce, czyże aktywne są za dnia, jednak wieczór i noc należą do sów! Co wiemy o tych ptakach? Są tajemnicze, opisywane były również w mitologii greckiej i rzymskiej, uważane za symbol mądrości. Dziś wymagają naszej pomocy, dlatego dołącz do nas w sobotę, 26 marca! Wystarczy przybyć do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” o godzinie 15:00 aby dowiedzieć się jak chronić sowy!

Spotkamy się z płomykówką p. Doroty Otrębowskiej-Jaszczuk która nam opowie o hodowli sów, ich diecie i zwyczajach. Następnie wyjdziemy w teren i będziemy ich nasłuchiwać i obserwować w ich naturalnym środowisku. Przy odrobinie szczęścia może uda się także je zobaczyć? Warto wziąć ze sobą ciepłe ubranie, latarkę i lornetkę. Na koniec ogrzejemy się przy wspólnym ognisku.

Uczestnikiem Nocy Sów może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków, czy przyrody. Osoby niepełnoletnie chcące do nas dołączyć muszą przedstawić zgodę rodziców na piśmie. Dzieci do 15 roku życia uczestniczyć mogą tylko z dorosłym opiekunem.

 

PROGRAM WYDARZENIA „NOCY SÓW”

Sobota, 26 marca 2022r. – Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”

Część dla najmłodszych

godz. 15:00 – 16:00 – „Zmaluj sobie sowę” – warsztaty plastyczne z malowania sów.

Część kameralna

godz. 16:00 – 16:15 - przywitanie gości, przedstawienie idei spotkania i programu wydarzenia, przedstawienie współorganizatorów.

godz. 16:15 – 17:30 – spotkanie z płomykówką – opowieść o hodowli sów, ich diecie i zwyczajach.

Część terenowa

godz. 17:30 – 18:30 – marsz piechotą wokół Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” nasłuch i obserwacja sów w ich naturalnym środowisku.

godz. 18:30 – 20:00 – podsumowanie spotkania przy ognisku – Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” (prowiant własny).

 

W związku z wprowadzonym w Białowieży czasowym zakazem przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej z Białorusią serdecznie zapraszamy w szczególności miejscową społeczność, dzieci oraz młodzież do wzięcia udziału w ww. wydarzeniu edukacyjnym.

ZAPRASZAMY!

Ogólnopolskim koordynatorem i pomysłodawcą "Nocy Sów" jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.

 

 


Wyświetl większą mapę