Asset Publisher Asset Publisher

Informacja o zagrożeniu

                                       Szanowni Państwo,

 

      Apelujemy o nie wchodzenie do  Puszczy Białowieskiej w trakcie wichur i burz, a nawet nieco silniejszego wiatru. Powodem jest zagrożenie dla osób przebywających w lesie wynikające z dużej liczby martwych drzew stojących bezpośrednio przy drogach i szlakach turystycznych. Na terenach wyłączonych z gospodarki leśnej nie usuwamy bowiem tych drzew w trosce o naturalny charakter Puszczy.

 

     Niebezpieczeństwo związane z możliwym padaniem drzew oraz obłamywaniem się gałęzi na drogi jest bardzo realne, a to  zmusza nas do wystosowania tego apelu. Las rządzi się prawami natury, ale naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo przebywających w nim osób.

 

     Zależy nam na tym, aby do Puszczy mógł wejść każdy. Dlatego też planujemy prewencyjnie zabezpieczyć  obszary stwarzające potencjalne zagrożenie tak, jak robi się to w innych  miejscach w Polsce , by umożliwić turystom cieszenie się urokami ostatniego zbliżonego do naturalnego lasu w Europie.

 

     W związku z tym zamierzamy wzdłuż szlaków turystycznych i uczęszczanych dróg sukcesywnie usuwać martwe drzewa w pasie 30 metrów po obu stronach. Drzewa te zostaną pozostawione na miejscu do naturalnego rozkładu. Przewidujemy, że czynność ta obejmie kilka tysięcy  drzew.

 

     Jednocześnie informujemy, że na obszarach gospodarczych Puszczy Białowieskiej usuwanie martwych drzew prowadzone jest na bieżąco i tereny te pozostają i pozostaną bezpieczne oraz dostępne dla wszystkich o każdej porze roku.

 

     Prace prowadzące  do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi poprzez eliminowanie zagrożenia stwarzanego przez martwe i niebezpieczne drzewa w żaden sposób nie zaszkodzą ekosystemowi Puszczy, lecz pozwolą wszystkim nadal cieszyć się jej urokami. Niewykonanie wyżej wymienionych prac  musiałoby skutkować stałym zakazem wstępu do lasu ludziom uprawiającym turystykę pieszą czy rowerową oraz  osobom zbierającym grzyby i owoce leśne, a także miłośnikom przyrody, np. amatorom lubiącym podglądać ptaki lub też chcącym zająć się fotografią przyrodniczą.

 

                                                            Leśnicy Nadleśnictwa Białowieża