Asset Publisher Asset Publisher

IX HUBERTUS WĘGROWSKI 2017

W weekend 28-29 października, leśnicy i myśliwi z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie uczestniczyli w obchodach IX Hubertusa Węgrowskiego.

To dwudniowe święto gromadzi licznie brać myśliwska i leśną podczas uroczystego polowania z zachowaniem tradycyjnych zwyczajów i sygnałów łowieckich.

Tradycja święta sięga XV wieku i odbywa się na początek sezonu łowieckiego, w okolicach 3 listopada, kiedy to obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Huberta.  Tego dnia w kościołach, a także leśnych kapliczkach poświęconych temu świętemu często odbywają się nabożeństwa w intencji myśliwych. Obchody Hubertusa mają przynieść powodzenie podczas nadchodzącego sezonu łowieckiego.

Podczas dwudniowego IX Hubertusa Węgrowskiego pogoda nie była łaskawa, mimo to uczestników nie brakowało. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska” zaprezentował swoje stanowisko edukacyjne, na którym można było skosztować pysznego leśnego miodu, poznać produkty runa leśnego, a także wziąć udział w zabawach edukacyjnych związanych z mieszkańcami lasu. Głównym tematem zadań edukacyjnych w naszym namiocie był surowiec doskonały, czyli drewno. Ten materiał ma około 30 000 różnych zastosowań, a jedno z zadań, które należało wykonać, polegało na wymienieniu dwudziestu z nich.

Mimo deszczu, któremu towarzyszył silny wiatr, można było obejrzeć pokazy psów myśliwskich, posłuchać koncertów muzycznych, jak również odwiedzać namioty edukacyjne Leśnych Kompleksów Promocyjnych, kół łowieckich i innych wystawców.