Asset Publisher Asset Publisher

Jak i gdzie zimują owady ?

Zima tego roku była mroźna i śnieżna, ale owady dzielnie sobie radzą w takich warunkach.

W Polsce znanych jest około 26 tysięcy gatunków owadów. Odkrywane są jednak ciągle nowe dla fauny polskiej. W Puszczy Białowieskiej mamy ich niespotykane bogactwo - około 10 tys. gatunków, ale z pewnością jest ich więcej.

Część z nich zapada w stan anabiozy, czyli tzw. sen zimowy. Owady zimują we wszystkich stadiach rozwojowych, a więc jako postać doskonała (imago), jako larwy czy poczwarki oraz w postaci jaja.

Owady przeczekują zimowy czas w różnych miejscach, np. w glebie, ściółce leśnej, szczelinach kory drzew czy w spróchniałych pniakach, czasami nawet w budynkach gospodarczych i mieszkalnych.

Dorosłe osobniki chrabąszcza majowego oraz jego pędraki zimują w glebie na głębokości 1 m. Motyl o wdzięcznej nazwie skośnik tuzinek spędza zimę jako gąsienica w igłach sosnowych. Kornik drukarz jako postać doskonała zimuje w ściółce lub w miejscu żerowania, a niekiedy w stadium larwy i poczwarki w żerowiskach. Ciekawostką jest znalezienie na terenie Puszczy Białowieskiej zimujących osobników kornika drukarza w odchodach jeleni. Interesującym przypadkiem są owady społeczne takie jak mrówki. Spędzają one tę mroźną porę roku skłębione na dnie mrowiska. W przypadku os i trzmieli zimują tylko królowe. Samce i robotnice giną przed zimą.

Świat owadów na każdym kroku zaskakuje. Zachęcamy do obserwowania ich bogactwa form.