Asset Publisher Asset Publisher

Komentarz Nadleśnictwa do tendencyjnych informacji

W odniesieniu do tendencyjnych informacji o wycięciu dębu w oddziale 338A, publikowanych przez media i aktywistów z „Obozu dla Puszczy” informujemy, że drzewo to było wcześniej złamane przez wiatr i zawieszone na innym drzewie.

W Puszczy Białowieskiej kontynuowane są prace związane z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. Wycinane są przede wszystkim zamarłe świerki stojące w bezpośrednim sąsiedztwie dróg, szlaków i innych miejsc związanych ze wzmożoną obecnością ludzi.

Drzewami niebezpiecznymi mogą być jednak nie tylko świerki. Ewidentne zagrożenie stanowią drzewa zawieszone na innych drzewach. O tych zasady bhp mówią wprost, że powinny być usunięte w pierwszej kolejności. Jeszcze większe zagrożenie bezpieczeństwa stanowią drzewa, które łamiąc się, zawiesiły się na innych. Tak było w przypadku dęba w oddziale 338A w leśnictwie Teremiski. Dąb był żywy, lecz zahubiony i spróchniały. W czasie wichury złamał się i oparł o sąsiadujące martwe drzewo. Zgodnie z zasadami bhp, podczas prac związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa drzewo zostało ścięte i obalone na ziemię. Dąb pozostanie w lesie do naturalnego rozkładu.