Asset Publisher Asset Publisher

MARSZ SOLIDARNOŚCI LEŚNIKÓW

Marsz Solidarności Leśników jest formą pomocy poszkodowanym przez huragan, który w dniach 11 i 12 sierpnia zniszczył mieszkańcom regionu Pomorza, Kujaw i Wielkopolski cały dobytek.

Inicjatorami Marszy Solidarności Leśników są pan Konrad Tomaszewski dyrektor generalny Lasów Państwowych i ksiądz Tomasz Duszkiewicz duszpasterz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

W Lasach Państwowych całkowicie powalone albo uszkodzone zostały drzewostany na terenie niemal 60 nadleśnictw z regionalnych dyrekcji w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinku, Łodzi i Wrocławiu

Leśnicy zostali bardzo mocno dotknięci szkodami od nawałnicy. Lasy zostały całkowicie zniszczone i trzeba wszystko odbudowywać i odnawiać. Kilka chwil wystarczyło, by przepadła praca czasem kilku pokoleń leśników. Ale – jak powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych - nie załamujemy się, działamy i wykonamy wszystko, co do nas należy.

Przez pryzmat tej katastrofy leśnicy widzą dalej. Przyroda jest ważna, ale najważniejszy jest człowiek. Tą iskrą rozpoczynającą pomoc, tym powiewem  odruchu dobrych serc leśników który przejdzie przez całą Polskę są Marsze Solidarności Leśników. Leśników, którzy – mimo ogromnych strat powstałych w lasach - chcą pomóc wszystkim poszkodowanym od sierpniowej nawałnicy.

Marszy Solidarności Leśników będzie więcej. Pierwszy z nich odbył się w Puszczy Białowieskiej.

Marsz ten jest też wyrazem solidaryzowania się leśników z całej Polski z działaniami ochronnymi podejmowanymi przez Nadleśnictwa z obszaru Puszczy Białowieskiej.

Na Marsz Solidarności Leśników przybyło około 300 leśników z większości regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, a także mieszkańców obszaru Puszczy Białowieskiej. Minutą ciszy i modlitwą uczczono pamięć tych którzy stracili życie podczas sierpniowej nawałnicy. Został odczytany list dyrektora generalnego zwracający się o pomoc leśników dla poszkodowanych. Został również podany numer konta Caritas Polska na które można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicy:

Caritas Polska nr konta: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: „Wichura – leśnicy pomagają”.

Chór Leśników Białowieskich uświetnił swoim występem zakończenie Marszu Solidarności Leśników.