Asset Publisher Asset Publisher

Na tropie wiosny w lesie

Ostatnie dni przyniosły nam piękną pogodę, która wręcz namawia aby wyjść z domu, a najlepiej udać się w teren, tam doskonale dostrzeżemy jak szybko przyroda budzi się do życia. Jeśli zdecydujemy wybrać się do lasu to warto zabrać ze sobą mały atlas roślin, aby lepiej poznać to, co nas aktualnie otacza.

Poniżej przedstawiamy rośliny, które z pewnością każdy teraz zobaczy  w lesie. Oprócz przylaszczki pospolitej i wawrzynka wilczełyko opisanych na naszej stronie wcześniej (link) możemy już natrafić w lesie na kolejne kwitnące rośliny.

 

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)

Pojawia się wczesną wiosną, występuje na terenie całej Europy. Tworzy charakterystyczne białe ‘dywany' w lesie, jego kwiaty, podobnie jak u tulipanów zamykają się i otwierają wraz ze zmianą temperatury (tak zwane ruchy nastyczne). W naszym Nadleśnictwie dopiero budzą się do życia, kwitnących połaci jeszcze nie zobaczymy zaś pojedyncze egzemplarze już kwitną.  Zawilce są roślinami trującymi.

 

Czarka (Sarcoscypha sp.)

Grzyb ten bardzo rzuca się w oczy, owocnik jest miseczkowaty, a wewnątrz  szkarłatnoczerwony. Ciekawostką jest, że czarki szkarłatnej i austriackiej nie da się rozpoznać na pierwszy rzut oka, potrzebny jest do tego celu mikroskop. Obie do niedawna znajdowały się pod ochroną ścisłą, a teraz jedynie czarka szkarłatna jest w Czerwonej  Księdze roślin i grzybów. Rośnie na obumierających, opadłych gałązkach. O ile zimą pokrywa śnieżna pozwoli  można ją obserwować od grudnia aż  do maja.

 

Zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides)

Zdrojówka porasta głównie grądy, których lokalnie nie brakuje, jej jasne kwiaty z pewnością zwrócą uwagę. Kwitnie jedynie w kwietniu, a jej życie trwa do momentu wydania nasion, czyli do końca czerwca. Zdrojówka jest chętnie uprawiana w ogrodach, lecz pamiętajmy aby okazów rosnących na naturalnym stanowisku  nie zabierać ze sobą do domu.  Na wschodzie Polski, gatunek ten to dość częsty mieszkaniec lasu natomiast im dalej na zachód tym jest go mniej.

 

Złoć żółta (Gagea lutea)

W naszym nadleśnictwie, złoć tworzy pięknie porośnięte połacie we fragmentach lasów  wilgotnych. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty tej rośliny zamykają się na noc. W Polsce występuje 5 odmian tego gatunku, które czasami  są dość trudne do odróżnienia ze względu na możliwość zajścia hybrydyzacji, czyli mieszania się odmian jednego gatunku.

 

Zachęcamy do rodzinnych spacerów!