Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie pogody zimą

Do końca astronomicznej zimy pozostało jeszcze pół miesiąca.

Do końca astronomicznej zimy pozostało jeszcze pół miesiąca. Ta pora roku trwa od przesilenia zimowego, które wypada 21 lub 22 grudnia i kończy się w dniu równonocy wiosennej – 20 lub 21 marca. Dla klimatologów ważniejsze jest pojęcie meteorologicznej zimy, która trwa od 1 grudnia do końca lutego i obejmuje trzy najbardziej chłodne miesiące w roku. Ponieważ mamy marzec możnajuż dokonać podsumowania tej pory roku pod względem pogody.

            Grudzień okazał się dość ciepłym miesiącem. Średnia jego temperatura wyniosła w Puszczy Białowieskiej ok. 0°c, czyli 2 stopnie powyżej normy. W grudniu nie brakowało opadów. Ze względu na przewagę dodatniej temperatury powietrza padał głównie deszcz. Opady były w normie, która wynosi ok. 35 mm. Pogoda w grudniu nie była dla nas zaskoczeniem, ponieważ od 2014 roku każdy grudzień był bez silnych mrozów i raczej deszczowy. Ostatnio bardzo zimny grudzień byłw 2010 roku - prawie cały miesiąc leżał śnieg, a temperatura często obniżała się poniżej -10°C, Najcieplej było w 2006 i 2015 roku – średnia temperatura miesiąca wyniosła ponad +3°C.

            Mijający styczeń był w Puszczy Białowieskiej w normie pod względem termicznym. Średnia temperatura wyniosła ok. -3,5°C. Był to bardzo wilgotny miesiąc. W styczniu spadło ok. 60 mm opadu, czyli ok. 2 razy powyżej normy. Padał głównie śnieg, ponieważ przeważała ujemna temperatura powietrza. Daleko było jednak do najzimniejszego stycznia w historii pomiarów meteorologicznych. W 2010 roku średnia temperatura tego miesiąca wyniosła ok. -10°C, a w 2015 nawet ok. -15°C. Najcieplejszy styczeń był w 2007 roku ze średnią temperaturą ok. +2°C.

            Luty był najzimniejszym miesiącem mijającej zimy. Średnia temperatura wyniosła niecałe -5°C, czyli 2 stopnie poniżej średniej. Spadło ok. 20 mm opadu, czyli nieco poniżej normy. Były to głównie opady w postaci śniegu. Jeden z najzimniejszych lutych wystąpił w 1986 roku, gdy średnia temperatura wyniosła ok. -12°C, a najcieplejszy był w 1990 roku ze średnią temperaturą ok. +4°C.

            Podsumowując: tegoroczna zima w Puszczy Białowieskiej była w normie termicznej, a opady przekraczały normę. Najniższe temperatury poniżej -20°C wystąpiły w dniach 17-19 stycznia, a najwyższa temperatura +14°C była 25 lutego. Na szczęście podczas tegorocznej zimy nie było wichur. Pod koniec stycznia wystąpiła jednak okiść, która przyczyniła się do szkód w puszczańskich drzewostanach.