Asset Publisher Asset Publisher

PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ NAJLEPIEJ POZNASZ Z LEŚNIKIEM-PRZEWODNIKIEM

Pierwszy rajd z leśnikiem w ramach tegorocznych "Wakacji z Puszczą" już się odbył. Plan na te wakacje to dziewięć takich rajdów.

Na szczęście pogoda dopisała. Najbardziej obawialiśmy się deszczu, bo gdy pada to trudno o dobry humor.

Trasa rajdu na obszarze Nadleśnictwa Białowieża rozpoczynała się przy Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie i biegła przez 4 km leśnymi duktami. Na trasie znajdowało się pięć stacji tematycznych, na których uczestnicy wykonywali zadania przygotowane przez organizatorów oraz mogli porozmawiać z leśnikami, którzy przyjechali z innych nadleśnictw białostockiej dyrekcji.

Rajd rozpoczął się o 10.00. Leśnik przewodnik wyruszał z chętnymi o pełnych godzinach, aż do godziny 13.00. Przed wyruszeniem na trasę uczestnicy otrzymywali blankiety startu. Na każdej stacji trzeba było zebrać pieczątkę potwierdzającą udział, po to by po zakończeniu całego rajdu otrzymać pamiątkowy upominek. W trakcie rajdu można było przejść przez pajęczynę między drzewami, poznać szerokie zastosowanie drewna, w tym takie o jakich rzadko słyszymy. Leśnicy opowiadali o swojej pracy, o ochronie lasu i przyrody i, a jakże!, o korniku drukarzu – bohaterze wielu artykułów w prasie.

Następny rajd 15 lipca w Nadleśnictwie Hajnówka, koło uroczyska Krynoczka. Oczywiście jak to w Lasach Państwowych wstęp wolny. Ciekawe co przygotowali tamtejsi leśnicy?