Asset Publisher Asset Publisher

Sytuacja hydrologiczna

Klimat się zmienia. Widać to także w Puszczy Białowieskiej.

 Ostatnie lata to przede wszystkim niedostatek opadów atmosferycznych. Efektem tego jest coraz gorsza sytuacja hydrologiczna i glebowa.

Susza wystąpiła w Puszczy przede wszystkim w latach 2015, 2018 i 2019. Roczne opady wynosiły zaledwie nieco powyżej 500 mm zamiast 600 mm, a co gorsza były bardzo nieregularne. Bardzo wilgotno było w roku 2017, kiedy spadło aż ok. 900 mm opadu. Jednak to poprawiło sytuację jedynie na krótko.

Eksperci podkreślają, że zła sytuacja hydrologiczno-glebowa w lasach to efekt nie tylko zbyt małych opadów, ale w dużym stopniu efekt braku śniegu zimą. Woda z niego to ważne ogniwo w bilansie wodnym. Niestety ostatnie zimy nie przyniosły w Puszczy Białowieskiej grubej pokrywy śnieżnej. Skutkiem tego był brak zalanych olsów wiosną oraz niskie stany wód w puszczańskich rzekach i zagrożenie pożarowe.

Podczas tegorocznej zimy wreszcie spadło dużo śniegu. Od kilku dni jest odwilż i woda z roztopów powinna obficie zasilić glebę i rzeki. Jednak aby poprawa sytuacji hydrologiczno-glebowej nie była tymczasowa potrzebne są jeszcze obfite opady w sezonie wegetacyjnym. Oby deszcze nie omijały Puszczy Białowieskiej ani wiosną ani latem.