Wydawca treści Wydawca treści

Bądź bezpieczny w lesie

Puszcza pełna jest martwych drzew. Robimy wszystko, aby zapewnić Państwu bezpieczne jej zwiedzanie.

Las, szczególnie tak pełen martwych drzew, jest jednak zawsze nieprzewidywalny. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie - dlatego wchodząc do Puszczy i każdego innego lasu, warto zapoznać się i stosować kilka dobrych zasad:
  1. Nie wchodź tam, gdzie widzisz skupiska martwych drzew, unikaj też świeżo odsłoniętych powierzchni - drzewa wokół, pozbawione oparcia, również mogą być niebezpieczne.
  2. Nigdy nie idź do lasu podczas wiatrów, silnych wiatrów i burz.
  3. Jeśli podczas pobytu w lesie/parku zastała cię burza, wyłącz telefon komórkowy, nigdy nie chroń się pod najwyższymi drzewami.
  4. Czytaj informacje umieszczone na tablicach informacyjnych przy wejściach na szlaki, ścieżki i stosuj się do nich.
  5. Nie schodź z wyznaczonych szlaków i ścieżek, szczególnie jeśli słabo znasz odwiedzaną okolicę. 
  6. Dostosuj obuwie do warunków terenowych, najlepsze jest obuwie sportowe, z zakrytą kostką.
  7. Zachowuj się cicho.
  8. Jeśli spotkasz dzikie zwierzę (np. wilka, żubra, dzika), nie zbliżaj się do niego, powoli i spokojnie wycofaj się z tego miejsca.
  9. W lesie żyją kleszcze. Aby zminimalizować nieprzyjemne kontakty z nimi, warto zakładać ubranie maksymalnie zakrywające ciało; na jasnym szybciej wypatrzysz niechcianego gościa. Po każdej wizycie w lesie/parku/na łące sprawdź dokładnie, czy nie ma kleszczy na twoim ciele. 
  10. Nie oddalaj się od swoich towarzyszy.

Życzymy bezpiecznego zwiedzania. Do zobaczenia w naszej wspólnej - mimo wszystko pięknej i niepowtarzalnej - Puszczy Białowieskiej!

 

Leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża