PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE”

Od 1 maja tego roku wchodzi w życie nowy program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie'', umożliwiający legalne biwakowanie wszystkim zainteresowanym bushcraftem i survivalem oraz tym, którzy chcą zanocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. W tym programie wzięło udział większość nadleśnictw w Polsce i na wyznaczonych obszarach będzie można oddawać się relaksowi na łonie natury.

Ze względu na bezpieczeństwo publiczne, Nadleśnictwo Białowieża zostało wyłączone z wyznaczania obszarów w ramach ww. programu. Jednakże lasy naszego nadleśnictwa są otwarte dla turystów. Zapraszamy wszystkich na piesze wędrówki po szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych bądź skorzystania z tras rowerowych.

Zachęcamy wszystkich miłośników nocowania w lesie do skorzystania z oferty sąsiednich nadleśnictw, na terenie których wyznaczone są obszary do legalnego biwakowania. Wszelkie niezbędne informacje są umieszczone na stronach www nadleśnictw w zakładce TURYSTYKA.

Lasy Państwowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, opracowały mapę turystyczną, która z pewnością pomoże znaleźć wszystkie powierzchnie udostępnione w ramach programu "Zanocuj w lesie".

Odszukacie ją pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Wchodząc w link, należy z menu na dole strony wybrać "Mapy BDL" oraz kliknąć opcję "Mapa zagospodarowania turystycznego". Ta mapa ma na celu ułatwić turystom planowanie noclegu w lesie oraz szybkie odnalezienie nadleśnictwa, na którego obszarze chcemy biwakować. 

Dodatkowo umieszczamy link do strony Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie. Dzięki tej stronie poznają Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące programu, regulamin korzystania z obszarów objętych programem, na terenie których dopuszczone jest używanie kuchenek gazowych, regulamin pozostałych obszarów objętych programem "Zanocuj w lesie" oraz mapę obszarów, gdzie można legalnie nocować.